شما اشتباه کرده اید! بعد از آن چه باید بکنید؟ بهترین کاری که بعد از یک اشتباه بزرگ می‌توان انجام داد چیست؟

مهم نیست چقدر برای شروع یک کسب و کار، باهوش، لایق یا محافظه کار و دقیق هستید، هر چند وقت یک بار دسته گل به آب خواهید داد! این تنها یک اشتباه ساده­ انسانی نیست بلکه نشان دهنده واقعیت بحران‌های کارآفرینی است.

حال مسئله این است : «چگونه از لحاظ روانی از شرایط نامطلوب بعد از اشتباه خارج شوید؟» این سؤالی است که روانشناسان نظرات زیادی درباره­اش ارائه کرده اند. توصیه آنها ممکن است بیشتر افراد سرسخت را متعجب کند، اما به سختی معلم دبستان شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

بهترین عکس‌­العمل در ادامه یک اشتباه این است: سرزنش کردن را تمام کنید و در عوض با خودتان مهربان باشید. زمانیکه مسئله درس گرفتن از اشتباهات پیش می‌آید، شاید فکر کنید انتقاد کردن از خودتان بهترین راه است. در حالی که روانشناسان معتقدند باید سعی کنید «با خودتان همدردی کنید»

محققان به این نتیجه رسیده‌­اند که می‌توانید با یادآوری موفقیت‌­های گذشته و یا مرور اشتباه از سر دلسوزی و بدون قضاوت، عزت نفس خودتان را بالا ببرید، این کمک زیادی به بازگشت شرایط عادی ذهنی می­‌کند، مطابق این تحقیقات “خود دلسوزی” بهترین نتیجه را داراست و مزایای زیر را ایجاد می‌کند:

  • مشاهده امکان تغییر
  • افزایش انگیزه تغییر
  • گام برداشتن به سمت تغییر
  • مقایسه خود با افراد موفق‌تر برای انگیزه بیشتر برای تغییر

ممکن است تصور کنید با بخشش گناهان و اشتباهات خود، خیلی با خودتان خوب رفتار کرده‌­اید، اما در حقیقت طبق نظر دانشمندان این روش،  برای تغییر و پیشرفت در آینده بسیار تأثیرگذارتر از سرزنش کردن خود است.

روانشناسان بر روی هزار دانشجو تحقیقاتی انجام داده‌اند تا  بهترین راه برای رهایی از شرایط ناشی از افول تحصیلی را پیدا کنند. نتیجه این بود: دانشجویانی که خود را به خاطر سهل‌انگاری اولیه و ارتکاب اشتباه بخشیده‌اند، متعاقباً اثرات منفی کمتری را در دوره امتحانات داشتند.

در نهایت نتایج به دست آمده بر روی دانشجویان می‌تواند برای مدیران و فعالان حوزه کسب و کار نیز مفید باشد. بنابراین بعد از وقوع اشتباه «خودتان را ببخشید، با قضیه کنار بیایید، دیگر به آن فکر نکنید، در نتیجه در ادامه مسیر راحت‌تر و بدون دردسرتر کارها را انجام خواهید داد.»

 

ترجمه از سمیه جلیلی

ترجمه از سمیه جلیلی

Pin It on Pinterest